In Memoria

Jak wybrać odpowiednie kwiaty lub wieniec pogrzebowy?

Nieodłączną częścią każdego ostatniego pożegnania jest oprawa florystyczna. W polskiej tradycji przynoszenie kwiatów na uroczystości pogrzebowe jest wyrazem szacunku do zmarłego i jego bliskich. I choć tak naprawdę najważniejsza jest sama idea złożenia kwiatów w miejscu pochówku, okazuje się, że ich wybór nie jest bez znaczenia. Florystyka pogrzebowa oferuje wiele możliwości. Jak spośród nich wybrać odpowiednią wiązankę, by nie popełnić faux-pas i z gracją oddać hołd zmarłemu?

Kwiaty na pogrzeb – żywe czy sztuczne?

Najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać przy wyborze kwiatów na pogrzeb, dotyczy tego, czy mają być żywe, czy sztuczne. W Polsce tradycja kupowania sztucznych wiązanek wciąż jest kultywowana, niemniej uznaje się, że w dniu pogrzebu nie wypada składać na grobie zmarłego kwiatów sztucznych. Najlepiej zatem zdecydować się na wiązanki pogrzebowe z żywych kwiatów w stonowanych, jasnych kolorach. Wśród tych, które najczęściej wykorzystujemy przy komponowaniu bukietów w Rumii, można wymienić: lilie, kalie, chryzantemy, mieczyki, goździki i róże. W przypadku bliskiej relacji ze zmarłym nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać jego ulubione kwiaty, nawet jeżeli te wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy.

Wielkość wiązanek pogrzebowych a stopień pokrewieństwa ze zmarłym

Kolejną ważną kwestią jest wielkość bukietów i wiązanek. Ta w największym stopniu powinna zależeć od możliwości finansowych, niemniej warto pamiętać, że znaczący jest także stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Przyjęło się, że najbardziej okazałe wieńce pogrzebowe ofiarowuje zmarłemu jego najbliższa rodzina. Mniejsze wiązanki zwykle przynoszą przyjaciele i dalsza rodzina. Małe bukiety lub pojedyncze kwiaty są za to symbolicznym wyrazem szacunku okazywanym przez dalszych znajomych.