Kremacja zwłok z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. I choć w Polsce nie jest aż tak często wybierana, jak np. w Czechach czy Wielkiej Brytanii, coraz więcej osób świadomie deklaruje chęć spopielenia zwłok po śmierci. W dużej mierze przemawiają za tym względy ekonomiczne i ekologiczne. Niemniej wciąż istnieje grupa katolików, która sprzeciwia się pochówkowi kremacyjnemu, argumentując swoje stanowisko sprzecznością kremacji z nauką Kościoła. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy!
Wiele osób jest przekonanych, że wielowiekowa tradycja składania ciała zmarłego do grobu znajduje uzasadnienie w Biblii. Większość powołuje się na słowa Chrystusa, który rzekomo miał zapewniać o wskrzeszeniu ciał zmarłych i obdarzeniu ich łaską zmartwychwstania. Pochówek tradycyjny uznaje się tym samym za wyraz wiary w zmartwychwstanie po śmierci. Za inny dowód na to, iż kremacja nie jest zgodna z dogmatami wiary chrześcijańskiej, niektórzy uznają też fragmenty z Księgi Rodzaju, w których Bóg mówi „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Słowa te można interpretować w odniesieniu do pochówku tradycyjnego, który jest jakoby spełnieniem tej przepowiedni. Jak do tych kwestii obecnie odnoszą się przedstawiciele Kościoła?
Aktualne stanowisko Kościoła nie zakazuje kremacji. Zgodnie z zapisami zawartymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego z roku 1983 taka praktyka nie jest uznawana za sprzeczną z wiarą chrześcijańską. Oferowana przez nasz zakład pogrzebowy kremacja zwłok w Rumii w żadnym stopniu nie stanowi przeciwwskazania do zmartwychwstania po śmierci. Niemniej Kościół, choć nie potępia, jednocześnie też jeszcze nie propaguje kremacji.