In Memoria

Co warto wiedzieć, wybierając oprawę muzyczną na pogrzeb?

Organizacja pogrzebu jest niemałym wyzwaniem, co wynika z licznych obowiązków, które są z nią związane. Jednym z zadań, o którym powinny pamiętać osoby przygotowujące uroczystość pogrzebową, jest wybór oprawy muzycznej na pogrzeb. Jego realizacja nie jest oczywiście niezbędna, natomiast zawsze warto zadbać o odpowiednią oprawę pogrzebu. Tylko jak wybrać odpowiedni repertuar na pogrzeb?

Oprawa muzyczna pogrzebu świeckiego a oprawa muzyczna pogrzebu w obrządku religijnym

W kontekście opisywanego tematu warto podkreślić jedną, bardzo ważną kwestię: oprawa muzyczna pogrzebu świeckiego różni się zazwyczaj od oprawy muzycznej pogrzebu w obrządku religijnym. Z czego to wynika? W przypadku pogrzebów świeckich nie ma żadnych ograniczeń dotyczących repertuaru, w przeciwieństwie do pogrzebów osób wierzących: kościół dyktuje w dużej mierze, jaka muzyka może być obecna podczas trwania obrządku (dowolność w tej kwestii jest pozostawiana bliskim zmarłego na czas po jego zakończeniu). Na dobór oprawy muzycznej pogrzebu w Rumi lub w innej miejscowości powinno więc wpływać to, jaki charakter ma mieć planowany pogrzeb: świecki czy religijny.

Jaka muzyka jest odpowiednia w przypadku pogrzebów świeckich, a jaka w przypadku pogrzebów w obrządku religijnym?

Oznacza to, że osoby organizujące pogrzeb świecki mogą dowolnie wybrać repertuar muzyczny. Mogą się w nim znaleźć elementy muzyki klasycznej – przy czym możliwy jest wybór zarówno utworów instrumentalnych, jak i utworów instrumentalnych połączonych z wokalem. Wiele osób decyduje się również na to, by podczas pogrzebu wybrzmiała ulubiona muzyka zmarłego. W przypadku uroczystości pogrzebowych w obrządku religijnym osoba przewodząca ceremonii korzysta ze zbioru pieśni i utworów przeznaczonych właśnie na pogrzeb.